Blog

Hangouts Chat genel olarak kullanıma sunuldu

Geçtiğimiz yıl Hangouts’u yeniden konumlandıran Google, Hangouts Chat’i Slack’in rakibi olarak piyasa sürmüştü. Bir süre boyunca sadece davetiye ile gelen kullanıcılara sunulan Hangouts Chat, beta sürümünü ardında bırakıyor. Önümüzdeki yedi gün boyunca yavaş yavaş tüm G Suite kullanıcılarına açılacak olan Hangouts Chat, G Suite’in temel parçalarından biri olmaya hazırlanıyor.

Yeni hizmetleri elle etkinleştirmeyi seçmedikçe, Hangouts Chat hizmeti varsayılan olarak admin paneliniz üzerinde başlatılacaktır. Web üzerinde Hangouts Chat ürününü kullanmaya başlamak için https://chat.google.com adresine gidin. Uygulamayı masaüstünüze veya mobil cihazınıza indirmek için https://get.google.com/chat adresine gidin.
Hangout Chat panel üzerinde güncellendikten sonra panel’e girerek Uygulamalar-G Suite yolunu takip edebilirsiniz.

Google, Hangouts Chat’te rakiplerinden farklılaşmak adına yapay zekaya ağırlık veriyor. Hali hazırda Google Asistan gibi bir ürüne ev sahipliği yapan şirket, Hangouts Chat’in de bir asistan gibi hareket etmesini sağlıyor. Kullanıcılar platformda sunulan @Meet botu ile toplantılarını ayarlarken, @Drive botu ile dosyaların paylaşım ve erişim eylemlerini kolayca takip edebiliyor.

28 dilde destek veren ürün aynı zamanda tek bir sohbet odasında 8 bin üyeyi bir araya getirebiliyor. Hangouts Chat’in en çok ilgi çeken yanı ise oluşturduğu bot ekosistemi diyebiliriz. Hangouts Chat’e dahil olan tüm iş ortakları kendi botlarını inşa edebiliyor. Bu botlara Xero, RingCentral, UberConference, Salesforce, Zenefits, Zoom.ai, Jira, Trello, Wrike ve Kayak da dahil. Genellikle Facebook ile işbirliği yapan Giphy’nin de botu bulunuyor. Tıpkı markalar gibi yazılım geliştiriciler de kendi botlarını yazabiliyor.

Hangouts Chat’e Google’ın diğer ürünleri de entegre olabiliyor. Örneğin kullanıcılar Chat üzerinden Hangouts Meet’te görüntülü konferans yapabiliyor. Google’ın Drive ve Docs gibi ürünleri üzerinden de dosya alımı ve gönderimi de yapılabiliyor.

Bu arada Google’ın bu kalabalık pazarda diğer oyuncuların önüne geçmek için sunduğu özelliklerin dışında en büyük avantajının G Suite olduğunu belirtelim. Google, Hangouts Chat’i halihazırda birçok şirket tarafından kullanılan G Suite’in bir parçası haline getirerek, ciddi bir kullanıcı tabanına erişmiş oluyor. Üstelik kullanıcılar Hangouts Chat’e diğer uygulamalarda olduğu gibi bir ödeme yapmak zorunda da kalmıyor.

API –>