Blog

En çok ihtiyaç duyulan Google güvenlik seçenekleri

Google, genellikle milyarlarca insanın ihtiyaçlarını karşılayan ürünler üretmeye çalışıyor. Bugün, çok daha küçük bir kullanıcı grubunun çevrimiçi güvenliğini korumak için özel olarak hazırlanmış farklı bir ürün türünü sunuyor.

Google bu adımı attık, çünkü kullanıcılarının hedefli saldırılara maruz kalma riski oldukça yüksek. Örneğin, bunlar yaklaşmakta olan bir seçim için hazırlanan kampanya personeli, kaynaklarının gizliliğini korumaya ihtiyaç duyan gazeteciler veya kendini korumak isteyen insanlar olabilir. Bazen en özenli ve güvenli kullanıcılar bile, kimlik avı dolandırıcılıkları yoluyla saldırıya uğramaktadırlar.

Google bu ihtiyaca cevap vermek için Gelişmiş Koruma Programını tanıtıyor. Gelişmiş Koruma, yüksek düzeyde saldırı riski altında olan ve kişisel Google Hesaplarını daha fazla korumak için tasarlanmış Google’ın en güçlü güvenliklerinden biridir.

Gelişmiş Korumaya kaydolduktan sonra, ortaya çıkan tehditleri karşılamak için hesabınızın güvenliği sürekli olarak güncellenecek. Yani Gelişmiş Koruma, her zaman Google’ın sunduğu en güçlü savunma alanlarından biri olacaktır.

Başlangıçta, program üç temel savunmaya odaklanmaktadır.

  • Kimlik avına karşı en güçlü savunma 

Gelişmiş Koruma, hesabınızda oturum açmak için Güvenlik Anahtarlarının kullanılmasını gerektirir. Güvenlik Anahtarı küçük USB veya kablosuz cihazlardır. Uzun süredir 2 Adımlı Doğrulamanın en güvenli sürümü ve kimlik avına karşı en iyi koruma olarak düşünülmüştür. Google’a gerçekte olduğunuzu kanıtlamak için ortak anahtarlı şifreleme ve dijital imzalar kullanılıyor. Saldırgan da şifreniz olsa bile, güvenlik anahtarı olmadıgı sürece hiç bir şekilde hesabınıza giriş yapamayacaktır.

  • En hassas verilerin yanlışlıkla paylaşılmasından korunma

Bazen insanlar yanlışlıkla kötü amaçlı uygulamaları Google verilerine erişmesine izin verirler. Gelişmiş Koruma, belirli uygulamalar için Gmail ve Drive’ınıza tam erişimi sınırlandırarak bunu engeller. Şimdilik, bunlar yalnızca Google uygulamaları olacak, ancak Google gelecekte bunları genişletmeyi umuyor.

  • Hileli hesap erişimini engelleme

Bilgisayar korsanlarının hesabınıza erişmeye çalıştıkları bir diğer yaygın yol da sizin kimliğinize bürünmüş gibi davranmaktır. Gelişmiş Koruma kullanıcıları için hesap kurtarma işlemi sırasında hesabınıza erişimi kaybetme nedeninizle ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için yapılan ek incelemeler ve istekler de dahil olmak üzere, bunu önlemek için ek adımlar uygulanacaktır.

Google son birkaç hafta boyunca Gelişmiş Korumayı test ediyor ve geribildirimleri dünya çapında binlerce medya organının gelişimini destekleyen uluslararası kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Internews’teki bir Teknolog Andrew Ford Lyons gibi insanlardan alıyor. Andrew, “Gazeteciler, insan hakları savunucuları, çevre savunucuları ve her türlü hassas konu üzerine çalışan sivil toplum aktivistleri kendilerini kaynaklı ve çok yetenekli muhalifler tarafından hedef alınabilir” diyor ve ekliyor: “Çalışanlar profillerini daha fazla görünür hale getirmek için bu önlemin alınması önemli bir önleyici adım olarak görülebilir.