Blog

Kolay formül: İşletmenizin Google E-Tablolar’ı denemesinin 5 nedeni

Google, bilgileri tek bir yerde hızlı bir şekilde organize etmeyi ve analiz etmeyi kolaylaştırmak için Google E-Tablolar gibi bulut tabanlı araçlar tasarladı. E-Tablolar’ı kullanmayı denemenize neden olan beş nedeni aşağıda bulabilirsiniz.

  • Verileriniz her zaman güncel kalır.

Bulutta çalışmak, veriler otomatik olarak yazıldığı gibi kaydedildiğinden verilerinizin kolayca güncel kalması anlamına gelir. Birden fazla ekip üyesi, telefon, tablet veya bilgisayarlarından (çevrimiçi ve çevrimdışı) gerçek zamanlı olarak işbirliği yapabilir ve üç aylık bütçeler gibi projeler için tek bir gerçek kaynağı oluşturabilir.

Dokümanı kişiselleştirmeniz mi gerekiyor? Sorun değil. Kendi görüşlerinizi bozmadan iş arkadaşlarınızla aynı verilere bakabilir, bilgileri belirli bir sıraya göre sıralayabilir veya görmenize gerek olmayan sayfaları gizleyebilirsiniz. Başkalarının verilerinizi karıştırdıklarından endişeleniyorsanız, özel paylaşım ayarlarını yaparak hücreleri koruyabilirsiniz. Artı, sürüm kontrolü konusunda endişelenmeniz gerekmez. Değişiklikleri görebilir veya Dosya> Sürüm Geçmişi’nde eski sürümlerine geri dönebilir veya Sayfanızın üstündeki “Sürücüde Kaydedilen Değişiklikler” i tıklayarak değiştirebilirsiniz.

  • Analiz işlemini hızlandırmak için Google’ın yapay zekasını kullanabilirsiniz.

Google’ın machine learning servisi ile güçlendirilen Sheets, veri analizi söz konusu olduğunda sizin üzerinizden ağır bir yükü alarak verilerinizle ilgili bir işlem yapmak istediğiniz de machine learning yöntemini kullanarak bir yanıt döndürür. Bu yanıt ile beraber tablolar çizelgeler oluşturur, formül önerir ve sizin için pivot tablolar oluşturur.

Analizi bir adım daha ileri götürmek isteyen veri uzmanları, verileri geniş veri setlerine göre analiz etmek için E-Tablolar’ı BigQuery ile senkronize edebilir. Bu örneği veya bu örneği gözden geçirin.

  • Verilerinizin güvenliğini sağlamaya yardımcı olabilirsiniz.

Google tarafından en hassas ticari bilgilerinizi yönetmenize yardımcı olması için G Suite genelinde güvenlik özellikleri oluşturuldu.

Sayfanızın sağ üst köşesindeki “Paylaş” ı tıklamak, bireysel ekip üyeleri için erişim ayarlarını belirler, böylece dokümanlarınızı kimlerin görebileceğini, düzenleyebileceğini veya yorumlayabileceklerini kontrol altında kalırsınız. Ek IRM (Bilgi Hakları Yönetimi) denetimleri, e-tabloları indirmek, kopyalamak veya yazdırmak için seçenekleri kolayca devre dışı bırakmanıza ve gizli bilgilere erişimi askıya almanız gerekiyorsa son kullanma tarihlerini ayarlamanıza izin verir. Yöneticilerin bir kuruluştaki dosya paylaşımını kısıtlama veya etki alanlarını beyaz listeye ekleme yetkisi de vardır.

  • Nasıl alıştıysanız o şekilde çalışın.

VLOOKUP, SUMIFS ve IPMT gibi, birlikte çalışmakta olduğunuz yüzlerce fonksiyonu kullanabilirsiniz. Google, sayıları yeni şekillerde kullanmanıza yardımcı olmak için eşsiz e-tablo işlevleri de hazırladı. FILTER, bir girdiye göre bir e-tabloyu hızlı bir şekilde organize eder. QUERY, belirli verileri merkezi bir veri kümesinden çıkarmak için kullanılır. Doğrudan kaynak verileri için GOOGLEFINANCE formülünü kullanabilirsiniz. Bu işlevlerin dışında, verilerinizi analiz etmek için ise pivot tablolar oluşturabilirsiniz. Veya pivot tablo oluşturma işlemini e-tablolar sizin yerinize yapabilir.

Koşullu Biçimlendirme kullanan renkli hücreler, veri doğrulamasına sahip açılır listeler oluşturabilir veya verilerinizin sunumuna kolaylık getirmek için sayfanızın üst kısmında ki başlıkları dondurabilirsiniz. Verileriniz düzenlendikten sonra datanıza pasta grafikleri, çubuk grafikleri, çizgi grafikleri ekleyebilirsiniz.

İşinizi çevrimiçi ve çevrimdışı olarak tabletlerde, masaüstü web tarayıcılarında ve Android ve iOS uygulamalarıyla yapabilirsiniz. Bu da ekiplerinizin iş seyahatinde veya Wi-Fi kapalı olduğunda çalışmayı bırakmalarını engelleyecektir.

  • İşlemleri otomatikleştirebilirsiniz.

Bilgi bir yerde olduğunda, işlemleri otomatik hale getirmek daha kolaydır. İşletmeniz için malzeme sipariş etmeniz gerektiğini varsayalım. Bunun yerine, satın alımları koordine etmek için ileri geri e-posta göndermek yerine, G Suite uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Örneğin, bir perakende şirketinde bir envanter yöneticisi olduğunuzu ve Google Formlar’ı kullanarak ekiplerinizden arz talepleri toplamak istediğinizi varsayalım. İhtiyaçların kaydını tutmak için Form yanıtlarını bir sayfaya alabilirsiniz. E-Tablonuz bir eklenti ile Gmail’e senkronize ediliyorsa istekleri otomatik olarak ilgili taraflara e-postayla gönderebilir, böylece istekleri tek bir yerde görebilir ve onaylayabilirsiniz.