Blog

Google App Engine için yönetilen SSL ile tanışın

Yönetilen SSL sertifikalarının beta sürümünü Google App Engine’de oluşturulan uygulamalar için ücretsiz olarak duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Bu hizmet, sunucudan istemciye olan iletişimi otomatik olarak şifreler; bu bilgiler, hassas bilgilerin, web üzerinden korunmasının önemli bir parçasıdır. Güvenli bir bağlantı sağlamak için SSL sertifikalarını manuel olarak yönetmek zaman alan bir işlemdir ve GCP, müşterilere, ek bir ücret ödemeden sistematik bir şekilde SSL sağlayarak bu işlemi kolaylaştırır.

Artık, App Engine’de uygulamalar oluşturduğunuzda SSL varsayılan olarak açıktır. Artık bu konuda endişelenmeniz veya onu yönetmek için zaman harcamanız gerekmez. Bir alan adınızı App Engine üzerinde bir uygulamanız ile bağladıgınız da App Engine otomatik olarak bir SSL sertifikası hazırlar ve gerektiğinde ek bir ücret ödemeden yeniler. Sertifika satın alma ve geliştirme, anahtarlarla uğraşma ve bunları koruma, SSL şifreleme takımlarınızı yönetme ve yenileme tarihleri hakkında endişe etmenize gerek kalmaz.

Yönetilen SSL / TLS sertifikalarına başlayın

App Engine’in yönettiği SSL sertifikalarını kullanmaya başlamak için Cloud Konsoluna gidin ve yeni bir alan ekleyin. Alan adı eşleştirildikten ve DNS kayıtlarınız güncel olduktan sonra, SSL sertifikasının alanlar listesinde göründüğünü görürsünüz. İşlem sadece bu kadar.

Mevcut bir alan adında kendi SSL sertifikanızı kullanmak üzere geçiş yapmak için, istediğiniz alan adını seçin ve ardından “Yönetilen güvenliği etkinleştir” düğmesini tıklayın. Birkaç dakika içinde bu işlem tamamlanacak ve sertifika oluşacak.

Bu değişikliği yapmak için Gcloud komut satırını da kullanabilirsiniz

$ gcloud beta app domain-mappings update DOMAIN –certificate-management ‘AUTOMATIC’

Ayrıca, özel alanlarınızı ve SSL sertifikalarınızı yönetmek için App Engine Yönetici API’sının genel kullanıma sunulduğunu duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Bu API’nın eklenmesi, daha fazla otomasyona olanak tanır, böylece uygulamanızı işinizin ihtiyaçlarına göre kolaylıkla ölçekleyebilir ve yapılandırabilirsiniz. Tüm dokümantasyon ve API tanımını kontrol edin.

API –>